Aké sú to celoročné pneumatiky?

Aké sú to celoročné pneumatiky

Nákup pneumatík sa môže trochu skomplikovať, najmä ak sa neviete rozhodnúť medzi celoročnými a sezónnymi pneumatikami. Čo sú to celoročné pneumatiky? A ako fungujú? Aké sú výhody celoročných pneumatík, a prečo môžu byť tou najlepšou voľbou? Zoznámime sa s ich vlastnosťami, výhodami a nevýhodami, aby ste sa mohli zodpovedne rozhodnúť, ktorý typ pneumatík je pre vaše potreby najlepší.

Čo sú to celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky, nazývané aj univerzálne pneumatiky, sú navrhnuté tak, aby poskytovali dobrú trakciu a ovládateľnosť v rôznych jazdných podmienkach, vrátane suchej a mokrej vozovky, ako aj na slabom snehu. Celoročné pneumatiky sú dobrou voľbou, ak žijete v oblasti s miernymi zimami a letami. Zvyčajne majú dezén a zmesi, ktoré ponúkajú rovnováhu priľnavosti, odolnosti a pohodlia. Celoročné pneumatiky sú dobrou voľbou pre mnohých vodičov. Sú kompromisom medzi zimnými a letnými pneumatikami. Avšak, v extrémnych podmienkach nemusia fungovať tak dobre ako sezónne – zimné alebo letné pneumatiky.

Výhody celoročných pneumatík

Celoročné pneumatiky majú mnoho výhod. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali dobrú trakciu a výkon v teplom aj chladnom počasí, vrátane slabšieho snehu a ľadu. Sú tiež odolnejšie ako zimné pneumatiky, pretože sú vyrobené z tvrdšej zmesi, no keďže sa používajú celý rok, treba ich častejšie meniť ako zimné pneumatiky.

Celoročné pneumatiky vám môžu z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze, pretože pre svoje auto nebudete musieť kupovať dve sady pneumatík, ani platiť za ich prezutie, či skladovanie. Či sú pre vás tou správnou voľbou, však závisí od poveternostných podmienok a typom oblasti, v ktorých budete najčastejšie jazdiť.

Kedy radšej prezúvať letné a zimné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky nemusia poskytovať rovnakú úroveň trakcie ako zimné pneumatiky v hlbokom snehu alebo na ľade. Rovnako tak na snehu a ľade je brzdná dráha pri celoročných pneumatikách dlhšia ako v prípade zimných pneumatík. A ak naopak veľa jazdíte v oblasti s horúcim letom, možno zvážite letné pneumatiky.

Letné pneumatiky sú navrhnuté pre lepšiu trakciu a výkon pri vysokých teplotách. Ak žijete v oblasti s horúcimi letami, letné pneumatiky môžu byť pre vás dobrou voľbou. V chladnom počasí pod 7 ºC však nebudú fungovať tak dobre, pretože letné pneumatiky za chladného počasia tvrdnú. Vtedy je potrebné vymeniť za zimné pneumatiky, ktoré v studenom počasí zostávajú ohybné, majú tak lepší kontakt s vozovkou, menšie hromadenie snehu, vyššiu trakciu a ich mäkšie zloženie v zimných podmienkach výrazne skracuje brzdnú dráhu. Ak sa teda rozhodnete pre sezónne pneumatiky, vždy je potrebné kúpiť obe sady – zimné aj letné.

V niektorých krajinách sú zimné pneumatiky povinné. V jednotlivých krajinách upravuje povinnosť používania zimných pneumatík platný zákon danej krajiny.

Aké sú to celoročné pneumatiky?

Celoročné dezény pneumatík

Väčšina celoročných pneumatík má dezén, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval dobrú trakciu v rôznych jazdných podmienkach, vrátane suchých a mokrých vozoviek, ako aj na slabom snehu. Niektoré celoročné pneumatiky majú aj špeciálne vlastnosti dezénu, ktoré pomáhajú odolávať opotrebovaniu.

Ako si vybrať tie správne celoročné pneumatiky pre vaše auto?

Pri výbere celoročných pneumatík pre vaše auto by ste mali zvážiť niekoľko vecí.

Ak žijete v oblasti s miernymi zimami a neplánujete jazdiť v zasneženom a zľadovateľom teréne, celoročné pneumatiky môžu byť pre vás dobrou voľbou.

Môžu poskytnúť tichšiu, pohodlnú jazdu a dobrú spotrebu paliva. A keďže sú navrhnuté na použitie v rôznych podmienkach, nebudete sa musieť starať o výmenu pneumatík pri každej zmene ročného obdobia.

V neposlednom rade sa zamyslite nad svojím rozpočtom. Ceny celoročných pneumatík sa môžu pohybovať od pomerne dostupných cenových hladín, až po tie vyššie.

Najlepšie celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali dobrú trakciu a ovládateľnosť v rôznych jazdných podmienkach. Samozrejme, žiadna pneumatika nie je ideálna pre každú situáciu.

Ako vidíte, typ pneumatík, pre ktoré sa rozhodnete, zohráva veľkú úlohu v tom, ako sa auto bude správať v rôznych klimatických a poveternostných podmienkach a hlavne, aká bezpečná bude vaša jazda. Pochopením rozdielov medzi týmito tromi typmi pneumatík sa môžete zodpovedne rozhodnúť pri výbere tých, ktoré budú najlepšie pre potreby vášho auta a vašej bezpečnej jazdy.

Ak hľadáte najlepšie pneumatiky, ktoré búdú vyhovovať vašim špecifickým potrebám, určite sa poraďte s kvalifikovaným technikom, ktorý vám pomôže vybrať tie správne pre vaše auto.