Aké 4 typy dezénu pneumatík poznáme?

typy dezenu pneumatik

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že existujú tri základné typy dezénu pneumatík: smerové, asymetrické a symetrické. Možno to neviete, ale na dezéne pneumatík veľmi záleží. V tomto blogu porovnáme tieto tri typy a povieme si, ktorý z nich je pre vás a vaše vozidlo najlepší.

Kedy je ideálny čas na kúpu zimných alebo celoročných pneumatík pre vaše vozidlo? Je to vtedy, keď vám vaša stará sada pneumatík už neposkytuje trakciu a priľnavosť, ktoré potrebujete na bezpečnú jazdu.

Typy dezénu pneumatík

Bridgestone BLIZZAK typy dezénu pneumatík

Smerové dezény pneumatík

Behúň smerovej pneumatiky má široké drážky medzi blokmi dezénu a pripomína písmeno V. Tieto drážky pomáhajú predchádzať hydroplaningu a zlepšujú trakciu tým, že umožňujú rýchly pohyb vody cez behúň. Čím viac času strávite jazdou v mokrých podmienkach, tým je pravdepodobnejšie, že budete chcieť používať smerovú pneumatiku. Smerové pneumatiky môžu tiež ponúknuť lepšiu trakciu na rozmočenom snehu.

V ponuke sú letné, zimné a celoročné pneumatiky s týmto dezénom. Najčastejšie majú tento dezén celoročné a zimné pneumatiky. Ak žijete v oblasti, kde sa v zime na cestách vyskytuje mierne množstvo ľadu a veľa zmesí dažďa a snehu, potom to môže byť pre vaše vozidlo najlepšia voľba.

Je dôležité venovať pozornosť tomu, akým smerom sa vaše pneumatiky obúvajú. Ak na bočnici vidíte šípku, znamená to ktorým smerom sa má pneumatika odvaľovať. Keďže sa smerové pneumatiky opotrebúvajú len jedným smerom, môžu sa otáčať len spredu dozadu (a nie zo strany na stranu).

Asymetrické dezény pneumatík

Asymetrické typy dezénu pneumatík ponúkajú lepšiu priľnavosť v rôznom počasí. Pneumatiky by ste mali často otáčať. V závislosti od ich konštrukcie je totiž vnútorná a stredná časť pneumatiky určená na trakciu na snehu alebo rozblatenej kaši a vonkajšia časť obsahuje väčšie bloky dezénu pre lepšiu priľnavosť a ovládateľnosť na suchých a čistých cestách. To spolu vytvára asymetrický dezén s rôznymi zónami behúňa naprieč pneumatikou. Pre zimné jazdné podmienky ponúkajú asymetrické pneumatiky pravdepodobne najlepší a najbezpečnejší výkon. Poskytujú vynikajúcu trakciu v mokrých a zasnežených podmienkach ako aj na zľadovatených cestách.

 Sailun ATREZZO 4SEASONS typy dezénu pneumatík
 Barum BRAVURIS 5 typy dezénu pneumatík

Symetrické dezény pneumatík

Symetrické pneumatiky sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú pneumatiky s dlhou životnosťou, ale s ohľadom na cenu. Dajú sa otáčať ľubovoľným spôsobom, pretože behúň vedie rovnakým smerom po celej pneumatike s rovnako rozmiestnenými a súvislými drážkami. Hoci sú symetrické pneumatiky dobrou voľbou na suché leto, v zime toho veľa neponúkajú. Ak ich používate v chladných mesiacoch, pravdepodobne zistíte, že vášmu vozidlu hrozí šmyk alebo strata kontroly.

Kombinované dezény pneumatík

Existujú niektoré zimné pneumatiky, ktoré majú kombináciu smerového a asymetrického dezénu. Tieto pneumatiky ponúkajú to najlepšie z oboch svetov. Voda je odvádzaná preč od pneumatiky, čo pomáha predchádzať hydroplaningu a navyše ponúkajú aj lepšiu trakciu vďaka asymetrickej časti. Ako už bolo povedané, tieto typy sa dajú namontovať len jedným smerom, pretože sa môžu odvaľovať len dopredu v tom smere, v akom sú nastavené.

Pneumatiky z našej ponuky

Popredné značky zimných pneumatík

Typy dezénu pneumatík sú len jedným z faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť pri hľadaní novej pneumatiky. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom na čo sa zamerať pri kúpe zimnej pneumatiky, prečítajte si viac užitočných informácií z nášho blogu. Spoločnosť Nicholtrackt hrdo ponúka široký výber smerových, symetrických a asymetrických pneumatík, ktoré vám pomôžu s vašimi potrebami. Ak máte špecifické požiadavky alebo potrebujete poradiť, neváhajte nás konktaktovať.