Čo sú pneumatiky Run-Flat?

pneumatiky Run-Flat titulka

Počuli ste niekedy pojem pneumatiky Run-Flat alebo skratku RFT? Ak sa chcete dozvedieť viac, alebo čo vlastne sú, prečítajte si tento článok do konca. V našej blogovej sekcií nájdete mnoho ďalších užitočných článkov a návodov.

Čo sú pneumatiky Run-Flat?

V prípade prepichnutia pneumatiky Run-Flat, ste schopný určitý čas fungovať bez tlaku vzduchu. Môžete bezpečne pokračovať v jazde po dobu 80 kilometrov pri maximálnej rýchlosti 80 km/h, čo môže stačiť na to, aby ste sa dostali domov alebo do servisu.

Ako fungujú pneumatiky Run-flat ?

Pneumatiky RFT majú špeciálne zosilnenú bočnicu, ktorá zabraňuje pri defekte či strate tlaku v pneumatike jej úplnému zmäknutiu. Po defekte pneumatiky Run-Flat, už naďalej nie sú určené na trvalú prevádzku.

Ako zistiť, že pneumatika Run-Flat je prepichnutá?

Pneumatiky RFT sú navrhnuté tak, aby držali tvar bez ohľadu na to, čo sa stane. Používanie týchto pneumatík je však doporučené len na vozidlách vybavených doplnkovou výbavou, a to kontrolkou tlaku v pneumatikách (TPMS), ktorá upozorní vodiča, ak tlak vzduchu začne klesať. Bez systému TPMS by bolo veľmi ťažké zistiť prepichnutie, pretože tieto pneumatiky budú pokračovať v jazde, aj keď sú poškodené. Väčšina systémov monitorovania tlaku vzduchu v pneumatikách informuje vodiča o nízkom tlaku vzduchu v pneumatike. Tieto upozornenia vodičom pripomínajú, aby zastavili a vyhľadali odbornú opravu alebo si našli novú sadu pneumatík.

pneumatiky Run-flat ventil

Majú pneumatiky Run-flat dlhšiu životnosť ako bežné pneumatiky?

Tieto pneumatiky sú vyrobené z rovnakých gumových zmesi ako bežné pneumatiky, čo sa prejaví v podobnej životnosti pneumatiky. Stále si však vyžadujú starostlivosť a údržbu, rovnako ako štandardné pneumatiky. Aby ste pomohli udržať pneumatiky v dobrom stave, mali by ste každý týždeň kontrolovať tlak vzduchu, hĺbku dezénu a stav pneumatík.

pneumatiky Run-Flat zivotnost

Môžete si nechať opraviť pneumatiky Run-Flat?

Keď sa po defekte na pneumatikách RFT jazdí, strácajú svoju štrukturálnu integritu, takže nie sú vhodné na opravu defektu. Ak sa opravia, je veľmi pravdepodobné, že sa kvôli nerovnomernému opotrebovaniu a strate tuhosti opäť prepichnú. Práve toto je ich najväčšia nevýhoda v porovnaní s bežnými pneumatikami, ktoré sa po defekte dajú pomerne lacno opraviť.

oprava pneumatiky run-flat

Sú pneumatiky Run-Flat drahé?

Áno, môžu byť drahšie, pretože nie sú bežne dostupné a zvyčajne sa montujú len na niektoré vozidlá. To pre väčšinu vodičov nemá zmysel v kombinácii so skutočnosťou, že pneumatiky RFT sa nedajú opraviť. Pozrite si našu ponuku, kde najdete široký výber pneumatík za rozumné ceny.

Niečo z našej ponuky pneumatík