Hliníkové disky – podľa čoho si vybrať tie pravé?

Podľa čoho si vybrať tie pravé hliníkové disky?

Hliníkové disky a ich kúpa sú častá investícia do vizuálneho zlepšenia vášho vozidla. Pri rozhodovaní o kúpe hliníkových diskov sa často zvažuje či ich chcete alebo potrebujete. Keď však ide o výber tých najlepších, spotrebitelia by mali zvážiť viac než len cenu a estetiku. Vytvorili sme tohto užitočného sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať, ktorý typ zliatinových kolies by mohol vyhovovať vašim potrebám.

Hliníkové disky a rozmer

Pri kúpe hliníkových diskov záleží aj na veľkosti.
Kolesá sa merajú podľa priemeru a šírky, práve tieto metriky vás môžu obmedziť pri výbere dizajnu. Polomer odvaľovania je dôležitý, pretože pomáha zabezpečiť správnu funkciu presnosti riadenia, rýchlomeru a ďalších monitorovacích zariadení. Navyše sa spravidla nezmestia do držiakov kolies, čo znamená, že problémom je trenie kolies a ich vychádzanie z tvaru.

Hliníkové disky, ktoré sa hodia k vozidlu

Montáž kolies má dva kľúčové aspekty. Sú to PCD (Pitch Circle Diameter) a Offset. Príkladom PCD je 4×100, čo znamená, že v rozstupovej kružnici sú 4 otvory na uchytenie kolesa vo vzdialenosti 100 mm od seba. Vzorec je počet dier pre skrutky na uchytenie kolesa x priemer rozstupovej kružnice v mm (vzdialenosť dvoch protiľahlých dier).

Odsadenie kolesa (offset) je miera od imaginárnej stredovej čiary kolesa k montážnej ploche a bežne sa uvádza ako ET (offset). Pre väčšinu moderných vozidiel bude offset kladný. To znamená, že montážna plocha je pred pomyselnou stredovou čiarou, čím sa koleso dostáva ďalej pod karosériu auta.

Podľa čoho si vybrať tie pravé hliníkové disky?

Staršie vozidlá alebo vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies môžu mať kolesá s iným posunom, aby sa zabezpečila ich správna funkčnosť. Kolesá z trhu s náhradnými dielmi sú zvyčajne nižšie ako štandardné kolesá vozidiel, pretože sú širšie. Príliš veľké odsadenie ovplyvní stabilitu vášho vozidla a tieto problémy môžu spôsobiť opotrebovanie zavesenia a hnacieho ústrojenstva.

Estetika diskov

Je dôležité, aby hliníkové disky vyhovovali vášmu vkusu. K dispozícii sú rôzne typy diskov, od výberu farby cez možnosti povrchovej úpravy až po tvar lúčov. S ohľadom na štýl dizajnu, ktorý máte v hľadáčiku, by ste mali zvážiť, ako často je potrebné kolesá čistiť a udržiavať. Leštené povrchové úpravy si vyžadujú najväčšiu pozornosť a starostlivosť.

Tipy, ako nájsť cenovo výhodné hliníkové disky

Pri kúpe zliatinových kolies je samozrejme dôležitá cena. Vo väčšine prípadov sa luxusné predmety kupujú skôr na základe túžby ako potreby, preto musíte zvážiť aj cenu.

Značky z Veľkej Británie, ako napríklad Calibre a DRC, ponúkajú slušný pomer ceny a kvality, zatiaľ čo iné značky nemeckej výroby, ako napríklad AEZ a Dezent či Dotz, sú všeobecne o niečo drahšie, ale ponúkajú ďalšie funkcie, ako napríklad pokročilú technológiu povrchovej úpravy Nanotec a predĺženú záruku. Práve preto, skôr odporúčame nemecké značky, sú zárukou kvality a nadčasového dizajnu.

Vaše koleso môže vyzerať ako nové, ale ak sa poškriabe, budete potrebovať opravu hliníkových diskov, ktorou môžete predísť korózií. Medzi faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe zliatinového kolesa, patrí cena, životnosť a kvalita. Zvážte tieto faktory pri rozhodovaní.